Showing all 13 results

Czereśnie

Rośliny

Stara odmiana
(14) 29.00 
Stara odmiana
(7) 29.00 
(10) 29.00 
(6) 29.00 
Stara odmiana
(11) 29.00 
(6) 29.00 
Stara odmiana
(8) 29.00 
Stara odmiana
(9) 29.00 
(7) 29.00 
Stara odmiana
(5) 29.00 
Stara odmiana
(10) 29.00 
(5) 29.00 
(6) 29.00 

Pochodzenie i historia czereśni

Czereśnia (Prunus avium) pochodzi z Azji, a dokładnie z Kaukazu. Co ciekawe, sama nazwa czereśni pochodzi od starożytnego miasta Cerasus (obecna Turcja). Pierwsze odkryte wzmianki o czereśni pochodzą z czasów przed naszą erą, zostały opisane przez greckiego filozofa, Theophratus’a, który pisał o wysokich drzewach, posiadających duże lub średniej wielkości, czerwone owoce.

Charakterystyka drzewa i odmian czereśni

Drzewa owocowe czereśni w warunkach naturalnych są dość duże i uważa się je, za jedne z najsilniej rosnących drzew owocowych, które nie są zbyt odporne na mróz. Szczepione na silnych podkładkach mogą urosnąć nawet do 7 m, ale obecnie czereśnia karłowa cieszy się dużą popularnością, której rozmiary sięgają 3 m. Kwitnienie przypada w kwietniu i maju, duże i pachnące kwiaty pokrywające drzewo są różowe lub białe i tworzą baldachy, właśnie wiosną zachwycają pięknymi kwiatami.

Owoce są duże lub średnie, kuliste lub sercowate, koloru czerwonego lub ciemnoczerwonego, pokryte karminowym rumieńcem. Miąższ jest soczysty, a owoce słodkie i smaczne, zawiera wiele witamin i składników mineralnych.

Trudno jest stwierdzić, która odmiana jest najlepsza, ale najpopularniejsze odmiany czereśni to:

Wymagania drzewka czereśni

Czereśnia uważana jest za drzewo wybredne i trudne w uprawie. Jednak będąc przygotowanym i mając odpowiednią wiedzę, uprawa jej w ogrodzie nie będzie wymagająca. Roślina musi być posadzona w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru, nie przyjmie się w miejscu narażonym na mróz, ponieważ nie są to rośliny odporne na niskie temperatury. Najlepszym stanowiskiem dla rośliny będzie miejsce z glebą próchniczą, żyzną i umiarkowanie przepuszczalną, lekko kwaśną. Nie warto jej sadzić na glebie gliniastej albo piaszczystej, ponieważ się nie przyjmie.

Uprawa i pielęgnacja sadzonki czereśni

Młodą czereśnie należy regularnie podlewać, zwłaszcza po posadzeniu, starsze drzewko poradzi sobie z okazyjnym brakiem wody. W celu zakwaszenia gleby i utrzymania wilgotności dobrze jest wyściółkować glebę albo drzewa korą lub trocinami. Uważa się, że warto też nawozić drzewa magnezem, aby wspomóc rozwój czereśni. Dobrze jest też wykorzystać odpowiednią podkładkę, aby sadzić czereśnie, ponieważ drzewa szczepione na podkładce będą miały mniejsze wymagania co do gleby i będą silniejsze.

Kiedy miną 3 lata od posadzenia zaczynamy ciąć wcześniej uformowane korony. Przycinanie wykonujemy latem, zaraz po zbiorach w słonecznie i suche dni, dzięki temu rany szybciej się wygoją i unikniemy chorób. Usuwamy wtedy chore, połamane gałęzie, dobrze jest też uciąć te, które konkurują z przewodnikiem, formujemy wtedy także koronę. Pędy, które zwisają na ziemię i wrastają w sąsiednie drzewa, też dobrze jest usunąć. Wykonując cięcie odmładzające na starym drzewie, usuwamy stare i nieproduktywne części drzewka, wtedy drzewo zastąpi je nowymi pędami, które owocują

Właściwości i zastosowanie

Owoc czereśni jest wręcz stworzony do wykorzystania na przetwory lub w deserach, przykładowo można z nich zrobić pyszne kompoty, dżemy, owoce w syropie albo zalewie. Same owoce poza szerokim zastosowaniem przetwórczym mają bardzo dobre składniki odżywcze i zdrowotne, są źródłem witamin i składników naturalnych, są polecane dla osób chorych na serce i dla reumatyków, do tego czereśnie mają smaczne owoce.

Sadzonki drzew owocowych - gdzie i jak sadzić?

Sadzenie czereśni z odkrytym korzeniem odbywa się w okresie od września do połowy listopada, ewentualnie można też sadzić je wczesną wiosną. Polecamy dobrać odpowiednią podkładkę dla ziemi w naszych ogrodach lub na działce, która pozwoli czereśni zdrowo rosnąć, a także zadecyduje o jej rozmiarach. Warto też zadbać o odpowiednią rozstawę między drzewami, te duże dobrze jest sadzić w odległościach około 5 m, a mniejsze drzewka w rozstawie około 3 m, odległość określi nam też kształt, w jaki chcemy formować koronę. Odpowiedni dobór odległości zapewni lepsze owocowanie i przełoży się na lepszej jakości miąższ.

Po wybraniu odpowiednio nasłonecznionego stanowiska, które zapewni drzewku odpowiednią ilość słońca, wykopujemy dół na głębokość około 60-80 cm, w który wsadzimy sadzonkę. Dobrym pomysłem jest też sezon wcześniej docelowe miejsce posadzenia odpowiednio użyźnić.

Owoce czereśni - kiedy zbierać?

W zależności od odmiany czereśni dojrzewają one w okresie od początku czerwca, jeśli są to odmiany wczesne i końca lipca, jeśli to odmiana późna, może się to jednak różnić w zależności od warunków pogodowych. Drzewko plonuje corocznie i praktycznie każda odmiana daje obfite plony. Gotowy do zbioru owoc można poznać przez jego jędrność i kolor skórki. Dobrze jest je zbierać szybko, ponieważ owoce są narażone na pękanie. Należy się przygotować na zbiór wielokrotny, owoce w różnych częściach drzewa dojrzewają w innym momencie. Dobrze jest je wykorzystywać szybko, ponieważ owoce czereśni nie przechowują się długo i też źle znoszą transport.

Rozmnażanie czereśni

Czereśnia rozmnaża się poprzez okulizację lub szczepienie . Praktycznie każda odmiana czereśni jest obcopylna, warto posadzić z nimi kilka innych odmian czereśni, ponieważ nie tylko pozwoli im to owocować, ale też da silniejsze i obfitsze plony.

Co mówią nasi Klienci
1443 opinie