Showing all 3 results

Grusze Azjatyckie

Rośliny

(10) 32.00 
(10) 32.00 
(1) 32.00 

Pochodzenie i historia drzewa gruszy azjatyckiej

Grusza azjatycka, zwana także nashi lub gruszą japońską, jest gatunkiem drzewa owocowego pochodzącym z Chin, Korei i Japonii. W Europie grusza azjatycka jest stosunkowo nowym gatunkiem, ale jej uprawa zyskuje coraz większą popularność.

Charakterystyka i odmiany gruszy azjatyckiej

Grusza azjatycka rośnie dość silnie i osiąga do 5 metrów wysokości. Charakteryzuje się atrakcyjną, okrągłą koroną, prostymi gałęziami i dużymi liśćmi, tworzy dość rozłożysty pokrój. Kwitnie w maju i czerwcu, pokrywa się wtedy gęsto dekoracyjnymi, białymi kwiatami, a owoce dojrzewają zazwyczaj w sierpniu i wrześniu. Do tego wcześnie owocują po posadzeniu, owoce gruszy nadają się do deserów, są smaczne, smak ich jest słodki, a sama grusza rośnie dobrze w naszym klimacie, drzewko nadaje się do uprawy i sadzenia w ogrodzie.

Gruszki azjatyckie są duże, okrągłe lub owalne z dość gładką skórką w kolorze jasnożółtym, wyglądem owoce przypominają jabłko. Miąższ jest biały, soczysty, chrupiący, smaczny i bardzo słodki. Ciekawą odmianą jest Grusza Azjatycka ‘Shinseiki’, zwana jabłko-gruszką, wyglądem jest jej bliżej do jabłka, a miąższ przypomina ten z grusz.

Grusze azjatyckie występują w wielu odmianach, w tym są odmiany japońskie

Grusza azjatycka - wymagania w uprawie

Gruszka azjatycka wymaga słonecznego stanowiska, chronionego przed wiatrem i gleby dobrze nawodnionej, ale nie podmokłej. Gleba powinna być przepuszczalna, żyzna i lekko kwaśna. Młode drzewa owocowe gruszy azjatyckiej są wrażliwe na mróz i mogą wymagać ochrony przed mrozem w okresie zimowym..

Uprawa i pielęgnacja

Sadzonki gruszy azjatyckiej najlepiej sadzić na przedwiośnie lub wiosną, ale sadzone podczas jesieni również się przyjmą. Należy je posadzić na głębokości równej długości korzenia, z zachowaniem odpowiedniego rozstawu między drzewami. Drzewa owocowe należy regularnie podlewać i nawozić, aby zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu i owocowania. Zaraz po posadzeniu rozgałęzione drzewka przycinamy na wysokości około 80 cm. Poza tym wartościowe jest regularnie przycinanie, co zapobiegnie zbyt gęstej koronie i pozwoli na rozwój silnych gałęzi.

Ponieważ grusze azjatyckie zawiązują bardzo dużo owoców, ważne jest przerzedzanie zawiązków zaraz po kwitnieniu. Dzięki temu zachowamy rozmiar i smak owoców. Jeśli zaczniemy przerzedzać wcześnie, utrzymamy coroczne i obfite owocowanie drzewa.

Właściwości i zastosowanie - grusza azjatycka

Gruszki azjatyckie można spożywać na surowo, gotować, piec, kandyzować lub przygotowywać z nich przetwory. Są one często stosowane w kuchni azjatyckiej, gdzie dodają słodkiego smaku do potraw mięsnych i sałatek. Gruszki azjatyckie dobrze komponują się także z serami, winem i ciastami.

Sadzonki drzew owocowych gruszy azjatyckiej - gdzie i jak sadzić?

Grusza azjatycka najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru. Gleba w ogrodzie powinna być żyzna i przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie. Drzewa owocowe gruszy azjatyckiej powinny być posadzone na głębokości równej długości korzenia.

Po wybraniu odpowiednio nasłonecznionego stanowiska, które zapewni drzewku odpowiednią ilość słońca, wykopujemy dół na głębokość dwa razy większą niż system korzeniowy, w który wsadzimy sadzonkę. Dobrym pomysłem jest też sezon wcześniej docelowe miejsce posadzenia odpowiednio użyźnić.

Zbiór i przechowywanie owoców

Grusza azjatycka zaczyna owocować zazwyczaj po 2-3 latach od posadzenia. Gruszki azjatyckie dojrzewają w sierpniu i we wrześniu, a czas zbioru owoców zależy od odmiany i warunków klimatycznych.

Owoce gruszy azjatyckiej należy zbierać, gdy są już dojrzałe, a ich skórka zmienia kolor na żółty lub brązowy. Owoce gruszy azjatyckiej można przechowywać przez kilka tygodni w chłodnym i suchym miejscu. Najlepiej trzymać je oddzielnie od innych owoców, aby nie uległy uszkodzeniu. Ze względu na wrażliwość na wstrząsy, owoce gruszy azjatyckiej nie nadają się do transportu na większe odległości.

Rozmnażanie gruszy azjatyckiej

Niektóre odmiany gruszki azjatyckiej są samopylne, ale zazwyczaj zaleca się sadzenie co najmniej dwóch różnych odmian, aby zapewnić odpowiednie zapylanie i obfite plony.

Co mówią nasi Klienci
1443 opinie