Showing all 20 results

Śliwy

    Rośliny

    Stara odmiana
    (18) 29.00 
    Stara odmiana
    (12) 29.00 
    Stara odmiana
    (13) 29.00 
    (12) 29.00 
    Stara odmiana
    (8) 29.00 
    Stara odmiana
    (10) 29.00 
    Stara odmiana
    (8) 29.00 
    Stara odmiana
    (4) 29.00 
    (4) 29.00 
    (4) 29.00 
    Stara odmiana
    (3) 29.00 
    Stara odmiana
    (7) 29.00 
    Stara odmiana
    (5) 29.00 
    (6) 29.00 
    (5) 29.00 
    (4) 29.00 
    (6) 29.00 
    (3) 29.00 
    (6) 29.00 
    (5) 29.00 

    Pochodzenie i historia drzewka śliwy

    Śliwa domowa (prunus domestica) to najpopularniejszy uprawiany w Polsce rodzaj śliwy, zwany też śliwą europejską. Uprawa śliw sięga aż V w. p. n. e. Owoce ze śliw dzikich zbierane były już znacznie wcześniej. Ceni się je przez smak oraz soczystość owoców.

    Charakterystyka i odmiany śliwy

    Śliwy to drzewa, a czasem krzewy, rosnące umiarkowanie silnie i przeważnie tworzące nieregularną koronę. Kwitnienie przypada na przełomie kwietnia i maja, drzewo pokrywa się wtedy białymi kwiatami. Owoce śliw są owalne lub jajowate, średniej wielkości ważące około 30g. Na stronie brzusznej owoców znajduje się bruzda ze szwem, który dzieli owoc na dwie części. Skórka przeważnie jest fioletowa, ale zależy to od konkretnego gatunku drzewa.

    Wyróżniamy odmiany śliw dzielące się na węgierki, renklody, mirabelki, damaszki, lubaszki, a także śliwy owalne, śliwy okrągłe i śliwy półwęgierki.

    Ciekawą odmianą są śliwy mirabelki, bardzo obficie owocują, są małe, okrągłe i żółte, do tego zawierają mnóstwo witaminy C i świetnie nadają się do dżemów i kompotów, przez wysoką zawartość pektyn

    Jest wiele odmian śliw, różniących się od siebie owocami i wymaganiami, wybór odpowiedniej odmiany jest ważny, oto kilka z ciekawszych:

    Jakie wymagania ma śliwa

    Śliwy mają średnią odporność na mróz i są wymagające, jeśli chodzi o dostępność wody. Bardzo niskie temperatury mogą uszkodzić całe drzewo, dobrze jest więc młode sadzonki kopczykować, dla młodych drzewek, a dojrzałe ściółkować. Nawodnienie drzewa szczególnie dobrze jest kontrolować wiosną, susza może ograniczyć plon. Do uprawy zalecana jest gleba brunatna, lekka albo średnia, gliniasta i urodzajna o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie.

    Uprawa i pielęgnacja

    Drzewa śliwy wymagają regularnego przycinania, odmiany wczesne przycinamy zaraz po owocowaniu, a odmiany późne zimą lub wczesną wiosną. Regularne podlewanie jest ważne, zwłaszcza podczas upalnych i suchych okresów. Drzewa śliwy wymagają także nawożenia wiosną i latem, aby zapewnić wystarczającą ilość składników odżywczych.

    Właściwości i zastosowanie

    Śliwki zawierają antocyjany, które działają przeciwnowotworowo, a także cukry, głównie glukozę. Zawierają także dużo wody i są źródłem potasu, który reguluje nasz system nerwowy i mięśniowy. Śliwki to owoce deserowe doskonale nadają się na wszelkiego rodzaju przetwory, takie jak dżemy, kompoty, powidła, marynaty, a także można z nich zrobić susz i alkohol. Śliwy w ogrodzie mają wiele plusów, ich kwiaty są bardzo ładne, mają obfite plony, a owoce śliwy są pyszne. niektóre odmiany śliw skórkę mają we fioletowym kolorze, a ich miąższ słodki i kwaskowaty

    Sadzonki śliwy - gdzie i jak sadzić?

    Drzewko śliwy sadzimy jesienią lub wiosną w bezpiecznym od mrozów miejscu, najlepiej na lekkiej i ciepłej glebie. Termin wiosenny na sadzenie śliw jest pod tym względem bezpieczniejszy. Dobrze jest też odpowiednio rozplanować rozstawę drzewek, która powinna wynosić około 4-5 m dla odmian silnie rosnących i 3-4 m dla odmian słabo rosnących.

    Zbiór i przechowywanie owoców

    W przypadku zbioru śliw moment ich zerwania możemy delikatnie zmieniać w zależności od tego, jakie zamierzamy je wykorzystać. Późno zerwane śliwy będą wrażliwe na uszkodzenia i mogą pękać, a te zebrane wcześniej nie będą tak smaczne. Termin zbioru wyznacza nam sama odmiana i warunki pogodowe. Dojrzałe owoce śliwy w większości odmian są bordowo-niebieskie lub fioletowo- niebieskie, pokryte jasnym nalotem woskowy.

    W warunkach domowych śliwki możemy przetrzymywać od kilku do kilkunastu dni, do tego najlepsze są chłodne, przewiewne pomieszczenia, o wilgotnym powietrzu.

    Zapylanie śliw

    W przypadku śliw wyróżniamy zarówno odmiany samopylne, jak i obcopylne, dlatego dobrze jest zobaczyć, którą odmianę chcemy sadzić. Zawsze jednak warto jest posadzić inną odmianę śliwy, która kwitnie w tym samym czasie, ponieważ zapylenie krzyżowe zwiększa jakość i wielkość plonów.

    Co mówią nasi Klienci
    1443 opinie