Agrest ‘Invicta’ Ribes grossularia ‘Invicta’ – forma pienna
Charakterystyka
Odmiana agrestu białego ‘Invicta’ wywodzi się z Angliii gdzie powstała przez skrzyżowanie odmiany ‘Keepsake’ z krzyżówką ‘Resistenta’ i ‘Winhams Industry’ . Jest to odmiana bardzo wydajna, z dużymi i smacznymi owocami, co czyni ją idealną dla amatorów oraz dla doświadczonych sadowników.
Wygląd
Agrest biały ‘Invicta’ szczepiony na pniu rośnie silnie i dorasta do około nawet 2 metrów wysokości, tworząc gęsty krzew o kulistym pokroju o grubych i mocnych pędach. Liście są karbowane, jasnozielone i eliptyczne. Wiosną, a dokładnie w kwietniu pojawiają się na nim drobne, białe kwiaty. Wersja pienna sprawdza się dobrze, kiedy mamy mało miejsca w sadzie, ze względu na swój mniej rozłożysty pokrój.
Owoce
Owoce agrestu białego ‘Invicta’ są duże i kuliste, osiągają średnicę około 1 cm. Ich skórka jest gładka i błyszcząca, w kolorze zielono-białym. Miąższ jest soczysty, słodki, z nutą kwaśności i delikatnym orzeźwiającym posmakiem. Zawierają dużo witamin A, C, B1, pektyn i kwasów organicznych.
Wymagania
Agrest biały ‘Invicta’ poradzi sobie praktycznie wszędzie, ale najbardziej lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste, z glebą żyzną i przepuszczalną, o odczynie lekko kwaśnym. Krzew wymaga umiarkowanej ilości wody, a gleba powinna być stale lekko wilgotna. Przez szczepienie na podkładce, jest jeszcze bardziej tolerancyjny względem miejsca posadzenia.
Uprawa i pielęgnacja
Agrest biały ‘Invicta’ najlepiej sadzić na jesień lub wiosna. Należy pamiętać, aby zachować odpowiednią odległość między krzewami, około 1 m, wersja pienna jest bardziej tolerancyjna względem ilości dostępnego miejsca. W celu utrzymania odpowiedniego kształtu krzewu, można go przycinać na wiosnę lub jesienią, usuwając suche i chore pędy, a także nadmiar pędów jednorocznych i ¼ tych najstarszych. Takie przycinanie zaczynamy po około 4 latach od posadzenia.
Zbiory i przechowywanie
Agrest owocuje już nawet po 2 latach od posadzenia. Zbiory owoców agrestu białego ‘Invicta’ można rozpocząć w połowie lipca, dojrzałe owoce powinny być zbierane regularnie, ponieważ pozostawienie ich na krzewie może prowadzić do przesuszenia i utraty smaku. Owoce można przechowywać w chłodnym i suchym miejscu, najlepiej na półce w lodówce.
Przechowywanie poza lodówką może skrócić czas trwałości owoców.
Zapylanie
Agrest biały ‘Invicta’ jest samopylny, ale lepszy plon można uzyskać, gdy w pobliżu znajdują się inne krzewy agrestu lub porzeczki. Zapylaczami mogą być na przykład odmiany agrestu czerwonego lub czarnego.
Zastosowanie
Owoce agrestu białego ‘Invicta’ mają wiele zastosowań, popularne są między innymi dżemy, konfitury, syropy oraz soki z agrestu. Owoce są też często używane do wyrabiania likierów i nalewek.
Odporność
Odmiana agrestu białego ‘Invicta’ jest mniej podatna na choroby i szkodniki niż inne odmiany agrestu. Jest odporna na parcha, mączniaka, rdzę i inne choroby grzybowe. Odmiana ta jest mrozoodporna i może przetrwać nawet bardzo mroźne zimy.
Cechy sadzonki
- Wysokość sadzonki: 100 - 120 cm
- Wiek sadzonki: 2 sezony
- Forma: sadzonka z gołym korzeniem (zabezpieczona na czas transportu)
- Podkładka: Złota porzeczka 'Ribes aureum Pursh'
Julitta –
Bardzo ładne krzewy
Oliwier –
Sadzonka w dobrym stanie , szybka przesyłka
Walenty –
Bardzo dobrze zapakowane
Aleksander –
Krzewy owocowe Agrest biały ‘Invicta’ na pniu są doskonałym wyborem dla każdego ogrodowego pasjonata. Poza wysokiej jakości roślinami, obsługa i dostawa są bardzo profesjonalne. Polecam!
Adrian –
Bardzo polecam agrest! Krzewy są zdrowe i silne, dostarczone w doskonałym stanie. Obsługa i dostawa również były bez zarzutu.
Agnieszka –
Agrest biały ‘Invicta’ na pniu to rewelacyjny wybór dla miłośników krzewów owocowych. Jakość obsługi i dostawy była także doskonała. Polecam!
Zofia Halasz (zweryfikowany) –
Zbigniew Kawala (zweryfikowany) –
Prawidłowy rozwój i owocowanie.
Hubert Salamon (zweryfikowany) –
👍
Berta Kudyba (zweryfikowany) –
Wszystkie drzewka się przyjęły i owocowały. Jesteśmy zadowoleni i dziękujemy.
Patryk Ślusarczyk (zweryfikowany) –
👍
Jolanta Kozub (zweryfikowany) –
super