Grusza Azjatycka ‘Shinseiki’ Pyrus pyrifolia
Charakterystyka
Odmiana ‘Shinseiki‘ pochodzi z Azji, a konkretniej z Japonii, gdzie wyhodowano ją w 1945 roku. Jest tam jednym z najbardziej popularnych drzew owocowych. Popularność zyskała przez swoje słodkie, soczyste i smaczne owoce oraz łatwość w uprawie.
Wygląd
‘Shinseiki‘ jest jedną z najbardziej wyjątkowych odmian gruszy, w dobrych warunkach potrafi dorosnąć od 3 do około 5 metrów wysokości. Tworzy charakterystyczną, bardzo gęstą koronę, na którą składa się dużo mocnych, zwartych gałęzi, tworzących dekoracyjną formę. W pierwszych latach po posadzeniu drzewo rozwija się intensywnie, przygotowując się do owocowania, w okres którego wchodzi już po roku bądź dwóch latach po posadzeniu.
Kwiaty i liście
Na wiosnę, zazwyczaj w marcu i kwietniu przypada okres kwitnienia gruszy, kiedy to na drzewie pojawiają się pachnące, małe białe kwiaty. Drzewo ma duże, ostro zakończone liście o intensywnie zielonym kolorze.
Owoce
Owoce gruszy ‘Shinseiki‘ są bardzo smaczne, soczyste i słodkie. Mają one spłaszczony, lekko kulisty kształt, a skórka owoców jest delikatnie szorstka, o jasnozielonym kolorze, który przechodzi w jasnożółty wraz z dojrzewaniem.
Wymagania
Grusza jest łatwa w uprawie, co jest jedną z cech dzięki którym zawdzięcza swoją popularność. Jednak jeśli chcemy żeby rosła jak najlepiej i obficie owocowała, warto posadzić ją na nasłonecznionym stanowisku. Drzewo preferuje też żyzne, lekko kwaśne gleby, ale o ile nie posadzimy jej w suchym, bądź piaszczystym miejscu to będzie rosła dobrze. Jest ona doskonałym wyborem do uprawy w ogrodzie, gdzie zapewni nam smaczne i zdrowe owoce na lata.
Uprawa i pielęgnacja
Gruszę najlepiej posadzić jesienią, ponieważ zdąży rozbudować system korzeniowy przed nadejściem zimy. Przed posadzeniem należy dobrze przekopać i odchwaścić podłoże. Wymaga regularnego podlewania, należy nie dopuszczać do przesuszenia gleby, ponieważ dzięki temu zachowa zdrowe liście i owoce. Ponadto aby utrzymać kształt korony i zapewnić obfite owocowanie należy ją regularnie przycinać. Pierwszy raz na wiosnę po posadzeniu skracamy przewodnik na wysokości 80 cm, a potem przycinamy ją okresowo, najlepiej w suche i pogodne dni. Sama odmiana jest odporna na mróz, ale w sytuacji wystąpienia dużych mrozów, warto zapewnić dodatkową ochronę przed zimnem.
Zbiory i przechowywanie
Dojrzałość zbiorczą osiąga na przełomie sierpnia i września. Zalecamy obserwować owoce, aby ocenić stopień dojrzałości, gotowe do zebrania owoce są jasnożółte i łatwo odchodzą od gałęzi. Tak zerwane owoce możemy potem przechowywać w chłodnym miejscu przez kilka dni, należy pamiętać, że owoce są delikatnie więc warto je zabezpieczyć na czas ewentualnego transportu.
Zapylanie
Grusza Shinseiki jest odmianą samopylną, więc możemy sadzić ją bez innych odmian grusz w pobliżu. Jednak warto, jeśli to możliwe, posadzić ją w pobliżu innych grusz, ponieważ wzajemne zapylenie może poprawić jakość i ilość owoców.
Zastosowanie
Owoce gruszy możemy zjeść bezpośrednio z drzewa, bądź wykorzystać do deserów lub przetworów.
Odporność
Odmiana jest odporna na parcha i na mróz.
Cechy sadzonki
- Wysokość sadzonki: 120 - 150 cm
- Wiek sadzonki: 2 sezony
- Forma: sadzonka z gołym korzeniem (zabezpieczona na czas transportu)
- Podkładka: Grusza kaukaska
Asia –
Drzewka zakupione są idealne bardzo dobrze zapakowane do wysyłki sklep naprawdę godny polecenia !
Jan –
Drzewko w dobrym stanie, szybka przesyłka, dobrze zapakowane
Denis –
Drzewko zgodnie z opisem. sklep godny polecenia.
Jacek –
Sadzonka przyszła rewelacyjnie opakowana, podobnie jak zakupione wcześniej. drzewko w doskonałym stanie. polecam!
Michał –
Bardzo się cieszę, że skorzystałem z usług tego sklepu. Obsługa była świetna, a dostawa bardzo szybka i bezproblemowa.
Ania –
Owocuje już w drugim roku po posadzeniu, a owoce są bardzo słodkie i smaczne. Obsługa sklepu dostarczyła mi drzewko szybko i w bardzo dobrym stanie.
Marta G. (zweryfikowany) –
Super się przyjęło to drzewko, owocowało od razu kolejego sezonu poposadzeniu i nada owocuje i rośnie. Nie choruje, owoce dzięki temu że mają grubszą skórkę, nie są nagrywane przez osy.
Paweł Jończyk (zweryfikowany) –