Śliwa ‘Węgierka Łowicka’ Prunus domestica ‘Węgierka Łowicka’
Charakterystyka
Odmiana polska znaleziona pod Łowiczem. Odmiana deserowa polecana do ogrodów przydomowych i działek.
Wygląd
Drzewo rośnie średnio silnie po wejściu w owocowanie wzrost maleje. Koronę tworzy rozłożystą, średnio zagęszczoną. W okres owocowania wchodzi wcześnie, plonując, bardzo obficie, często zbyt obficie co może spowodować przemienność w owocowaniu. Wysokość drzewa różni się w zależności od wczesnego cięcia i formowania korony niskiej lub wysokiej. Najczęściej osiąga wymiary 3-5m. Podkładka Ałycza, na której szczepione są śliwy, to najlepsza typowa podkładka wykorzystywana w ich produkcji.
Kwiaty i liście
Węgierka łowicka kwitnie wcześnie białymi kwiatami, przyciąga pożyteczne owady zapylające. Liście są średnie, jajowate, zielone. Czas kwitnienia tej odmiany występuje na przełomie kwietnia i maja
Owoce
Owoce są małe lub średnie 25 g szerokojajowate, skórka dość gruba, ciemnogranatowa pokryta silnym nalotem. Miąższ żółty, średniosoczysty, lekko aromatyczny, smaczny. Łatwo oddzielający się od pestki. Owoce zawierają wiele witamin i składników mineralnych, w tym: witaminę K, B, A, E, cynk, magnez, żelazo, wapń, potas. Jako owoce bogate w liczne antyoksydanty, śliwki doskonale wspomagają walkę organizmu z wolnymi rodnikami, dzięki temu wspomagają profilaktykę chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak miażdżyca. Zawartości błonnika w owocach śliwek a zwłaszcza pektyn bardzo korzystnie wpływa na funkcjonowanie jelit.
Wymagania
Śliwa Węgierka Łowicka będzie dobrze rosła na takich samych glebach jak jabłonie czy wiśnie. Śliwy wymagają gleb żyznych, ciepłych i przewiewnych. System korzeniowy śliw nieźle znosi wysoki poziom wód gruntowych, nie powinien on jednak sięgać wyżej niż 1 m. Piaszczyste podłoża uboższe w próchnicę, ale o gliniastym podłożu zalegającym na 40-60 cm również nadają się na sadzenie śliw. Stanowiska suche w okresie owocowania zdecydowanie pogarszają jakość i wielkość owoców. W drugim roku po posadzeniu glebę wzbogacamy w składniki mineralne (azot, potas, fosfor, magnez).
Uprawa i pielęgnacja
Korony drzew śliwkowych formujemy przez 3-4 lat po posadzeniu. Formowanie zaczynamy już w pierwszym roku. Posadzone jesienią przycinamy wiosną. Na konary szkieletowe przeznacza się 3-4 pędy wyrastające z przewodnika pod kątem prostym lub rozwartym. Skraca się je o 2-3 długości. Przewodnik przycina się w odległości 50 cm od najwyższego pędu bocznego. Jeśli jednoroczny okulant nie ma żadnych rozgałęzień, to przycina się go na wysokości 90 cm. Rany po cięciu zabezpieczamy maściami ogrodniczymi. Miejsce przygotowane do sadzenia powinno być odchwaszczone, a stanowisko wybieramy południowo-zachodnie lub zachodnie.
Zbiory i przechowywanie
Dojrzałość zbiorcza – połowa sierpnia.
Zapylanie
Zapylacze: Samopłodna
Zastosowanie
Można spożywać je świeże, do deserów, na kompoty, dżemy.
Odporność
Wytrzymała na mróz.
Cechy sadzonki
Podkładka: Ałycza.
Wysokość sadzonki: 100 – 160 cm.
Bogdan –
Sadzonki ok polecam
Konstantyn –
Jakość bez zastrzeżeń
Nela –
Wszystko super
Tomasz Kriszpiniuk (zweryfikowany) –
Zakupy łatwe i przyjemne. Napewno znów skorzystam z usług na przyszłą wiosnę.