Róże parkowe
Rośliny
Charakterystyka róży parkowej
Róże parkowe to duże, krzaczaste stare róże ogrodowe, które osiągają od 1,2 do 2,5 metra wysokości, zwane też różami krzaczastymi. Są to rośliny silnie rosnące i obficie kwitnące. Mają charakterystyczne, pełne kwiaty o różnych kolorach - od białych, poprzez różowe i czerwone, aż po purpurowe i fioletowe. Kwiaty róż parkowych mogą osiągać nawet do 15 cm średnicy i pachną intensywnie. Liście róży parkowej są zwykle ciemnozielone, błyszczące i o pełnym kształcie..
Wymagania w uprawie róży parkowej
Najpiękniejsze róże parkowe najlepiej sadzić na słonecznych stanowiskach, chociaż tolerują lekkie zacienienie. Gleba powinna być przepuszczalna, próchnicza i lekko wilgotna. Róże parkowe wymagają regularnego podlewania w okresie letnim i nawożenia, co najmniej raz w roku nawozem mineralnym lub organicznym. Ważne jest również systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz przycinanie rośliny na wiosnę, co pobudzi rozwój nowych pędów i zapewni lepsze kwitnienie.
Jak uprawiać i pielęgnować różę
Odmiany róż parkowych z grupy róż najlepiej sadzić wiosną lub jesienią, kiedy temperatura jest łagodna. Przed sadzeniem należy przygotować miejsce i wymieszać glebę z kompostem lub obornikiem. Po posadzeniu rośliny należy regularnie podlewać i usuwać zwiędłe kwiaty i chore liście, co pobudza kwitnienie. W czasie zimy warto okryć rośliny gałązkami świerku, co ochroni je przed mrozem.
Róża parkowa - do czego można jej użyć?
Róże parkowe są uprawiane przede wszystkim jako rośliny ozdobne w parkach, ogrodach i przydomowych ogródkach, jako jedne z wyjątkowych roślin o intensywnym zapachu, te krzewy z kwiatami rosnąc i kwitnąc, zachwycają swoim pięknem. Ich piękne kwiaty, duże kwiaty sprawiają, że są chętnie wykorzystywane do aranżacji bukietów i dekoracji. Można też utworzyć z róż parkowych w ogrodzie piękny żywopłot. W kosmetyce naturalnej stosuje się olejek różany pozyskiwany z płatków kwiatów róży parkowej, który ma właściwości regenerujące i nawilżające dla skóry.