Rośliny
Oceniono 5.00 na 5
(6)
27.00 zł
Oceniono 5.00 na 5
(5)
27.00 zł
Oceniono 4.44 na 5
(9)
27.00 zł
Oceniono 5.00 na 5
(8)
27.00 zł
Charakterystyka starych odmian wiśni
Cechą charakterystyczną starych odmian wiśni jest ich duża odporność na choroby i niesprzyjające warunki uprawy. Są też mniej narażone na ataki insektów i grzyba. Cechy te sprawiają, że stare odmiany wiśni są prostsze w uprawie niż odmiany nowoczesne. Hodowanie starych odmian pomaga też w zachowaniu bioróżnorodności. W naszym sadzie ma szansę pojawić się kawałek historii i kultury, który zapewni nam smaczne owoce.
Ekologiczność starych odmian wiśni
Pielęgnacja starych odmian może się kompletnie obejść bez oprysków środkami chemicznymi, owoce są przez to znacznie zdrowsze. Sady ze starymi odmianami są też ważne dla naszego środowiska, pomagają one zachować bioróżnorodność przez zapewnianie kryjówki ptakom i owadom. Owoce wiśni są mocno aromatyczne, soczyste i smaczne, te cechy, coraz ciężej znaleźć w nowszych odmianach przeznaczonych do uprawy towarowej w sadach towarowych.
Jaka stara odmiana wiśni jest najlepsza?
Ciężko powiedzieć, która stara odmiana wiśni jest najlepsza, najlepiej jest wybrać taką odmianę, która spełnia nasze preferencje i dobrze przyjmie się w naszej glebie. Oto kilka z ciekawszych starych odmian wiśni:
Kiedy sadzić drzewka starych odmian wiśni?
Sadzenie wiśni można przeprowadzić wczesną wiosną, ale powinno odbywać się jesienią, ponieważ jest to gatunek wytrzymały na niskie temperatury, a termin ten lepiej sprzyja ukorzenieniu się drzewa. Podczas uprawy sadzonki wiśni należy regularnie usuwać chwasty, nawozić glebę i przycinać gałęzie, aby zapewnić odpowiedni kształt korony i obfite plony, a ta wiśnia plonuje obficie. Przycinanie wiśni wykonujemy po zbiorze owoców, mniej więcej w połowie sierpnia, wycinamy wtedy około ⅕ pędów, skracając te długie, zwisające i krzyżujące się pędy.